Robin Jansson gick på magkänslan

Valet stod mellan Oddevold och Vänersborgs FK.
– Jag gick på magkänslan, säger Robin Jansson, som valde VFK.

Jansson, ursprungligen från Brålanda IF, satt i förhandlingar med både Oddevold och VFK, och säger om dessa:
– Vi gick inte hela vägen där, och syftar förstås på Oddevold.

Och därför blir nu VFK, nykomling i division 2, nästa klubb i karriären. Mittfältaren presenterades på självaste julaftonsmorgonen och betraktades säkerligen som en fin julklapp av klubbens supportrar.
– Det blir nog en lite annan roll för mig där, VFK kanske kan dra nytta av att jag spelat lite högre upp, säger Robin Jansson som till vardags också arbetar tillsammans med flera av sina nya lagkamrater på Gymgrossisten, däribland Andreas Schmidt, Jonas Emanuelsson och Pajtim Beka.

Kontraktet är på ett år. Jansson är VFK:s andra nyförvärv inför 2015 – sedan tidigare har Elvis Sabovic anslutit från Skoftebyn.

Vänersborgsklubben lär, enligt Fotbollsbloggens källor, snart också få klart med anfallaren Kehinde Adeshigbin från Arvika.

*** 
Oddevolds ledarstab har fått förstärkning i form av en lokal fotbollsprofil. Det är Lasse Halma som återförenas med huvudtränaren L-O Mattsson, och som får ansvar för teknikträningen och individuell träning.
– Det ska bli jättekul, framförallt att få jobba med L-O igen, säger Halma om parhästen från tiden i FC Trollhättan.

Lasse Halma har tidigare representerat Oddevold både som spelare och som tränare för klubbens pojkallsvenska lag.

Texter: Ulf Thuresson & Martin Ahlin
Bild: Vänersborgs FK

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

*