Han sökte sig till FCT självmant.
Nu ska klubben avgöra om Emeka Uche blir kvar eller inte.
– Han är inte avskriven, säger Jesper Ljung.
Igår inleddes höstsäsongen officiellt på Edsborg, och utöver Erik Dahlin så fanns ett annat – åtminstone för oss sportjournalister – nytt ansikte.
Nigerianen Emeka Uche hann med att göra tre träningar med FCT före sommaruppehållet, och har dessutom varit på besök hos Vänersborgs IF. Enligt Jesper Ljung är Uche lik Häckens Rene Makondele i sin spelstil:
– Han är en kantspelare med funktionell teknik, som är lätt och fin i steget och spelar ganska moget.
Har han imponerat på er?
– Vi gjorde ju bedömningen att vi ville se honom mer, så på så sätt gjorde han väl bra ifrån sig. Han är ju inte avskriven, säger Ljung.
I Vänersborgs IF gjorde Uche – senast i Nyköpings BIS i division 1 Norra – också ett gott intryck, men där lär ekonomin sätta stopp för en fortsättning. Mittfältaren är nämligen i behov av ett arbetstillstånd, vilket stipulerar en minimilön på ungefär 15 000 kronor i månaden.
Jesper Ljung är dock inte säker på att det är just den kostnaden som gäller vid ett eventuellt kontrakt:
– Vi har inte hela bilden klar för oss, det ska jag villigt erkänna. Allt handlar om vad han har gjort tidigare och hur länge han har varit i landet. Det finns mängder med regler, men vi har inte kommit så långt att vi har börjat fundera i de banorna än.
Fotnot: I tisdagens TTELA kan ni också läsa en intervju med Erik Dahlin.