FC Trollhättan tvingades förlänga kontrakt


FC Trollhättan spelar i helgen en av de viktigaste matcherna i föreningens historia. Nu har man också förlängt några av sina spelares kontrakt så att dessa ska kunna medverka. (Bild: Sebastian LaMotte)

Inför sista omgången stod flera av FC Trollhättans spelare utan kontrakt.
Så är inte längre fallet.

Enligt Svenska fotbollförbundets stadgar måste en spelare vara kontrakterad för att få spela seriematcher i division 1 södra. När samma förbund aviserade att säsongens sista omgång skulle spelas den 1 november så satte det FCT i en knepig sits.

Flera av föreningens spelare satt nämligen på kontrakt med den 31 oktober som utgångsdatum.
– Det är första gången i historien som vi har spelat seriematcher i november. Normalt sett ligger eventuella kval lite senare, men vi har aldrig någonsin spelat i november förut, konstaterar Fredrik Nyqvist, spelaransvarig i FCT.

Med tanke på klubbens prekära tabellsituation fanns bara ett val – att förlänga de avtal som höll på att gå ut.
– De kontrakt det handlar om är de som skrevs för några år sedan. Då visste vi inte när den här säsongens sista match skulle spelas, menar Nyqvist som också betonar att det långtifrån handlar om lejonparten av truppens spelare:

– Nej, nej, det är fem, sex stycken. Dessa har vi skrivit nya matchkontrakt med.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

*